Jak zbudować dobrą atmosferę w domu?
   11/16/2020 19:15:07    0 Komentarze
Jak zbudować dobrą atmosferę w domu?

Jak zbudować dobrą atmosferę w domu?

 

Czy Twój dom jest zawsze gotowy na przyjęcie gości? Mówimy zarówno o najbliższej rodzinie jak i dalszych znajomych. Masz pewność, że wiedzą czy są u Ciebie mile widziani? Co zrobić, by zbudować przyjazną atmosferę w domu? Taką, w której panuje porządek i wzajemny szacunek? W której goście czują się dobrze i chętnie wracają? Jak stworzyć dom, w którym każdy chciałby zamieszkać, a wartości religijne są  przez wszystkich przestrzegane? Podpowiadamy!

 

Nasza narodowa cecha, czyli gościnność

Z pewnością  dobrze wiesz o tym, że Polacy są niezwykle gościnni. Nawet staropolskie przysłowie mówi: „gość w dom, Bóg w dom”! Od pokoleń jesteśmy uczeni, że osobę, która Nas odwiedza należy w odpowiedni sposób przyjąć. To, jak to uczynicie świadczy o Waszym wychowaniu. Dlatego każdorazowe przyjęcie urodzinowe, święta czy rodzinne spotkania odbywają się najczęściej przy suto zastawionym stole. Co więcej, na przyjście gości nie tylko dokładnie sprzątacie każdy kąt, ale i przygotowujecie pyszne potrawy, pieczecie wymyślne ciasta i wyjmujecie z komody najlepszą zastawę. Wszelkim okazjom towarzyszą piękne bukiety kwiatów, a większość niezobowiązujących spotkań kończy się pogawędką przy kawie i ciastku.

 

Jednak to jeszcze nie wszystko. Twoje pociechy mogą być odwiedzane przez kolegów ze szkoły czy przedszkola? Świetnie – niech czują się u Was, jak u siebie w domu. Porozmawiajcie o pogodzie, poczęstujcie przysmakami, jednak pamiętajcie, aby dać młodym wolną przestrzeń na wspólne zabawy i hobby. To sprawi, że dzieci nabiorą do Was więcej zaufania, niż w przypadku wypytywania o kolegów i inne, prywatne, sprawy. Pamiętajcie, aby znać granicę między gościnnością, a wścibstwem (ta druga cecha to zupełne przeciwieństwo dobrej atmosfery w domowym zaciszu).

 

Komunikacja kluczem do sukcesu

 

Z uśmiechem na ustach wspominacie czasy swojego dzieciństwa, w których po powrocie ze szkoły całą rodziną siadaliście do wspólnego obiadu? Weekendy, podczas których wybieraliście się na długie spacery lub wakacje, które kojarzą się z rozgrywkami w badmintona przed domem? Dzisiaj dni niczym się między sobą nie różnią, a nastolatków trudno oderwać od smartfona. Dlatego już od najmłodszych lat przyzwyczajajcie swoje pociechy do wspólnych posiłków bez telefonów, podczas których każdy ma szansę, aby opowiedzieć jak spędził dany dzień. Co było w nim przyjemne, a co stanowiło wyzwanie. Stwórzcie rodzinną tradycję, by po ciężkim tygodniu pracy i szkoły w końcu wspólnie zagrać w ulubioną planszówkę albo wybrać się na przejażdżkę rowerową.

 

Nie zapominajcie o wspólnym spędzaniu wolnego czasu. Dzięki temu nauczycie się rozmawiać na różne, czasem trudne, ale i ważne tematy. Dowiecie się, że zawsze możecie na sobie polegać, a w oczach innych ludzi będziecie przykładną rodziną z ugruntowanymi zasadami. Uczcie swoje dzieci, aby z każdym problemem najpierw przychodziły do Was, a dopiero później szukały odpowiedzi w internecie. Pokażcie, że odpowiednia komunikacja jest kluczem do sukcesu – również w relacjach rodzinnych. Stańcie się autorytetem godnym naśladowania, ostoją, w której można się skryć w trudnych chwilach i pedagogiem, który zawsze chętnie doradzi. Szacunek, cierpliwość i wsparcie to najważniejsze aspekty, które pomogą wam zbudować dobrą atmosferę w domu.

 

Dekoracje, które wiele o Was mówią

 

Gościnność, wzajemny szacunek i czas spędzany razem to jedno. Inną, lecz również niezwykle ważną kwestią, są dekoracje, które przyjezdni mogą zauważyć w Waszym domu. Oczywiście pięknie urządzone wnętrza, nowoczesne sprzęty i meble, które wyglądają jak świeżo przywiezione z salonu meblowego, mogą się prezentować nadzwyczaj dobrze. Obecność roślin, które wnoszą dodatkową energię i ożywiają wnętrza to również nie wszystko, co sprawia, że dom tętni życiem. Niezwykle ważnymi dodatkami są również elementy, które określają Waszą wiarę. Zaproszeni goście mogą się z nimi spotkać jeszcze przed przekroczeniem progu mieszkania. Zastanawiacie się, jak to możliwe? Dzięki znakom „K+M+B”, które co roku na nowo malujecie na drzwiach wejściowych do mieszkania.

 

Kolejną możliwością jest obecność krzyża, obrazków z Komunii Świętej czy innych, ważnych dla danej rodziny ikon z podobiznami błogosławionych lub świętych. W większości domów katolickich możecie spotkać również obraz Ostatniej Wieczerzy, który zazwyczaj znajduje się w najważniejszym, często centralnym, pomieszczeniu w domu. Takie, wydawać by się mogło, niepozorne dodatki mogą o Was wiele powiedzieć. Co więcej – one również świadczą o atmosferze, która panuje w Waszym domu.

 

Obok gościnności, wzajemnego szacunku i odpowiedniej komunikacji Wasz dom określają również katolickie dekoracje. To one sprawiają, że zyskacie nie tylko duchowe wsparcie, ale i odpowiednią atmosferę w domu. Chrześcijaństwo to nie tylko coniedzielne msze święte, to również cechy, które czynią z Was przykładnego gospodarza.

Udostępnij ten wpis :

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj by opublikować komentarz