-
MenuWstecz
-
Sakramenty
-
-
ŚWIĘTA I UROCZYSTOŚCI
-
-
Dewocjonalia
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Pamiątkowa sztuka sakralna
-
-
-
-
Gadżety religijne
-
-
KULTURA
-
- KAPŁAN NA CO DZIEŃ
-
KOŚCIÓŁ I KANCELARIA
-
Postacie Sanktuarium Świętolipskiego w ciągu wieków
Podanie o skazańcu rzeźbiącym figurkę jest niepotwierdzoną w źródłach legendą, niemniej jednak było ono bodźcem przyciągającym pielgrzymów do miejsca kultu maryjnego. Legendę spisał jako pierwszy w XVII w. ks. Piotr Althoff, rektor kolegium jezuickiego w Reszlu. W połowie tamtego stulecia dotarł do niej jego współbrat zakonny – o. Tomasz Clagius, który przytoczył ją w swoim monumentalnym zestawieniu cudów i łask otrzymanych przez pielgrzymów. U schyłku XV w. Święta Lipka była już popularnym miejscem pielgrzymkowym, a wokół lipy wzniesiono kaplicę. Sława tego miejsca przekroczyła granice Prus, o czym świadczy wypowiedź archidiakona pułtuskiego, który na wspominał, że ludzie chodzą do Prus ad ymaginem Sancte Marie in Lipky (do wizerunku Najświętszej Maryi Panny na lipie).
Autor:
Edgar Sukiennik
Tytuł:
Postacie Sanktuarium Świętolipskiego w ciągu wieków
Warszawa 2021, ss. 232
ISBN 978-83-62793-42-6
Wymiary:
210x297 mm
Waga:
160 g
Idea przygotowania tej publikacji dojrzewała powoli. Na początku chyba nie do końca zdawano sobie sprawę, jaki kształt ma ona przybrać. Przewijała się idea stworzenia słownika świętolipskiego, w którym oprócz prezentacji w porządku alfabetycznym istotnych dla Świętej Lipki postaci, byłyby także hasła związane z różnymi zaistniałymi tu wydarzeniami oraz świętolipską architekturą, rzeźbą, malarstwem, duszpasterstwem itd. Wreszcie zarysowała się idea zaprezentowania panoramy stu postaci powiązanych z sanktuarium na pograniczu ziem, kultur i wyznań.
Popularne miejsca święte skrywają wiele intrygujących tajemnic, a ich początki zazwyczaj owiane są legendami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Relacje ustne lub pisemne służyły pogłębianiu wiary i zachęcaniu do pobożności wśród wierzących, a także przekonaniu niedowiarków. Nie inaczej było w przypadku kultu maryjnego w Świętej Lipce, którego powstanie i rozwój wiąże się z legendą o skazańcu osadzonym w lochach zamku krzyżackiego w Rastenburgu (dziś Kętrzyn). Mężczyzna był twórcą drewnianej figurki Matki Bożej, która ocaliła mu życie. Tradycja przekazywana ustnie przez okolicznych mieszkańców, a następnie rozpowszechniona za pomocą rejestru cudów i łask przez jezuitę Tomasza Clagiusa w połowie XVII w., stała się magnesem przyciągającym pielgrzymów do sanktuarium na historycznej granicy Warmii i Mazur.
Książka wydana w formie albumu z licznymi zdjęciami kolorowymi w oprawie twardej.
Informacje dodatkowe:
ArrayInformacje dodatkowe:
ArrayInformacje dodatkowe:
ArrayInformacje dodatkowe:
Czas na zwrot: 14 dni
Array